Gözler Neden Renklidir? | Göz Merkezi, Göz Hastahanesi, Goz Seyirmesi, Göz Hastalıkları, Göz Tansiyonu, Göz Laser | Genel

Yorum Yok
Anasayfa > Göz Renkleri Neden Çeşitlidir?

Göz Renkleri Neden Çeşitlidir?

Göz Renkleri Neden Çeşitlidir?

Herkesin göz rengi farklıdır, toplamda kahverengi, yeşil, siyah, mavi, bal köpüğü ve çakır olmak üzere 6 tane göz rengi vardır. Bu göz renklerinin farklı farklı olmasının nedeni genetik faktörlerdir. Baskın dna kişinin göz rengini belirler.

Anne baba renkli gözlü ise çocuk da renkli gözlü olur. %80 oranla bu böyledir. Ancak bazen anne baba renkli gözlü olmasına rağmen çocuk kahverengi ya da siyah gözlü olabilir, genetik mirasın etkisi göz renginin belirginleşmesinde çok etkilidir. Bu durumda çocuk anne ya da babanın sülalesindeki her hangi birinin göz rengini almış olabilir.

Baskın renk hangisidir?

Anne babanın göz renkleri içinde baskın olan renk çocuğun sahip olacağı göz rengidir. Biri yeşil biri kahverengi ise çocuk kahverengi gözlü olur. Baskın gen kahverengidir çünkü. Ancak çocuk renkli göz taşıyıcısıdır yani ilerde eşi renkli gözlü olursa çocuk da renkli gözlü olabilir, ihtimal yüksektir.

Göz renginde belirleyici unsurları sizlere anlatmaya çalıştığımız bu yazımızda, gözlerin anne babadan bağımsız olarak soy ağacındaki kişilerin göz renkleriyle de özelliklerini kazanabileceklerini bilmenizi istiyoruz. Anne baba mavi ve yeşil gözlü ise çocuk yeşil gözlü olacaktır ancak dediğimiz gibi anne ve babadan biri yeşil gözlü oluo mavi renk göz dnası taşıyıcısı ise çocuğun mavi gözlü olma ihtimali yüksektir. Eğer anne baba her ikisi de mavi gözlü ise çocuk ananeye çekip siyah gözlü de olabilir. İhtimaller genetiğin en büyük ilgi alanıdır ve göz renginin belirlenmesi aslında tamamen tesadüftür. DNA vs RNA yapılarının birbirini tamamlaması sonucu oluşan karakteristik özellikler, kişilerin saç türünden saç ve göz rengine kadar, boyundan el ve ayak yapısına kadar bir çok konuda söz sahibidir.

Göz merkezi olan sitemizi sık sık ziyaret edin ve bizimle göze dair ne varsa yakından öğrenin.

Bir önceki yazımız olan Göz Kusurları Nelerdir? başlıklı makalemizde görme bozuklukları, göz kusurları ve göz kusurları nasıl kapatılır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Diğer Yazılar

Bkz. , , , ,
Yorum bırakırsanız minnettar kalırız


× 2 = ondört